Ga verder naar de inhoud

Werkvorm: Argumentenweb – filosoferen over Changemakers

Een ingevuld voorbeeld

Lager
Lerarenopleiding
Les
Werkvorm

Met de werkvorm Argumentenweb ondersteun je leerlingen om argumenten te geven om hun standpunt over een actueel onderwerp kracht bij te zetten.

We pasten de werkvorm toe op Changemakers, een campagne van 11.11.11. Filosofeer over wie of wat verandering kan brengen, en hoe je dat doet. Voed het gesprek door een kleurrijk web van argumenten: elke leerling heeft vast zijn eigen idee over de eigenschappen van een changemaker. Zijn changemakers dapper? Kan je in je eentje iets veranderen?

Maak snel een account om alles te downloaden

Lesdoelen

  • De leerlingen geven argumenten om hun standpunt over een changemaker kracht bij te zetten.
  • De leerlingen onderzoeken het concept ‘changemakers’ tijdens een filosofisch gesprek.

Vaardigheden

  • Argumenten geven
  • Denken zichtbaar maken
  • Filosoferen

Eindtermen

Lager

Mens en maatschappij

MM 5.1 De leerlingen kunnen op hun niveau verschillende informatiebronnen raadplegen.

Nederlands

NL 1.7 De leerlingen kunnen (verwerkingsniveau = structureren) de informatie op een persoonlijke en overzichtelijke wijze ordenen bij een voor hen bestemde informatieve tv.-uitzending.

Leren leren

LL 3. De leerlingen kunnen op systematische wijze samenhangende informatie (ook andere dan teksten) verwerven en gebruiken.

Werkvorm: Argumentenweb – filosoferen over Changemakers gebruiken in jouw les?

Helemaal gratis!

Meer methodieken zoals deze

Werkvorm: Akkoordkoord

Secundair
Lerarenopleiding
Werkvorm

Hoe leer je je leerlingen dat het belangrijk kan zijn om hun initieel standpunt over een thema te durven loslaten? Met deze werkvorm verkennen ze nieuwe denkpistes en ontdekken ze dat meningen kunnen evolueren doorheen de tijd.

Sí aan Yasuní, ja voor de natuur

Lager
Les

In de zomer van 2023 stemden de Ecuadoranen massaal tegen het ontginnen van aardolie in het Amazonewoud … en ze wonnen deze historische zaak! Onderzoek samen met de leerlingen hoe de bevolking zijn stem liet horen en wat dit teweeg bracht. Laat je leerlingen van het tweede of derde leerjaar zelf ideeën bedenken om hun stem ook te laten horen over (klimaat)onrecht.

Kleerkastgriezels (2de en 3de graad)

Lager
Lerarenopleiding
Les

Er wapperen boze kledingstukken in de klas. De leerlingen van de tweede en derde graad onderzoeken hoe het komt dat deze kledingstukken niet genoeg aandacht krijgen. Ze komen te weten dat je best niet teveel kleren gebruikt of consumeert. Tot slot bedenken ze een spannend griezelverhaal waarin kledingstukken wraak nemen op hun ondankbare eigenaars.

Schrijf je in op onze nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van nieuw lesmateriaal, vormingen en projecten en laat je inspireren door de verhalen van collega's. 

Inschrijven op de nieuwsbrief