Ga verder naar de inhoud

Wereldburgerschapseducatie in de arbeidsmarktfinaliteit: van cocreatie naar eigen actie

In de praktijk
3 oktober 2025

Wereldburgerschapseducatie en de arbeidsmarktfinaliteit, een goede match? Wel als je het Djapo en Studio Globo vraagt. In opdracht van BeGlobal/Enabel startten we in schooljaar 2024-2025 het pilootproject Wereldburgerschapseducatie in de arbeidsmarktfinaliteit. Het doel? Jongeren en leerkrachten uit de arbeidsmarktfinaliteit laten ervaren dat wereldburgerschapseducatie ook voor hen relevant, concreet én haalbaar is.

Carte blanche in Brugge

Samen met Studio Globo trokken we naar KTA Brugge Centrum voor Duaal leren, waar we twee enthousiaste klassen ontmoetten: Haarverzorging & Assistentie wonen, zorg en welzijn. Hun leerkrachten gaven ons carte blanche: het project mocht werkelijk alle kanten opgaan. Die vrijheid zorgde voor ruimte om te voelen wat de leerlingen zelf belangrijk vonden en waarvoor ze hun wilden inzetten. Een sterke formule voor een stevige portie motivatie en eigenaarschap.

Cocreatie als vertrekpunt

We trapten af met vier cocreatieve sessies waarin leerlingen, leerkrachten én begeleiders van Djapo en Studio Globo samen op zoek gingen naar thema’s die de leerlingen echt boeiden.

De jongeren kregen de kans om aan te geven wat zij belangrijk vinden. Waar liggen ze van wakker? Wat moet er anders in de buurt? Ze zochten inspiratie in artikels, gingen na welke maatschappelijke thema’s hen raken, maakten foto’s van hun buurt en gingen op pad om ook de schoolomgeving te bevragen. De hamvraag doorheen alles: waar willen wij ons samen voor inzetten?

Het antwoord kwam snel bovendrijven: vrouwenrechten, met een specifieke focus op straatintimidatie. Dankzij eigen ervaringen en voorbeelden uit hun omgeving werd het brede thema al snel tastbaar en concreet.

Van thema naar eigen verantwoordelijkheid

Maar hoe vertaal je zo’n groot thema naar een eigen project? De brainstorm leverde heel wat creatieve pistes op, maar één idee sprong er met kop en schouders bovenuit: een podcast maken. De klassen gingen meteen aan de slag: van redactieteam en promotieploeg tot het zoeken van getuigen en experten. Iedereen kreeg een rol en verantwoordelijkheden.

Ik onthoud vooral dat het als onderdeel van een groep mogelijk is om mooie dingen te realiseren.

Leerling KTA Brugge

Kapt ermee!

Het resultaat? De podcastserie ‘Kapt ermee!’, een knipoogje naar hun opleiding haarverzorging.

  • In de eerste aflevering ligt de focus op de ervaringen van slachtoffers van intimidatie in de openbare ruimte. Wat doet het met je? Hoe kan je reageren? Twee leerlingen getuigen zelf en ook de jeugdinspecteur van Stad Brugge deelt haar verhaal.
  • De tweede aflevering zoomt in op de rol van omstaanders. Wat kan je doen als je iets ziet gebeuren? De leerlingen volgden zelf een omstaanderstraining en ontdekten hoe zij het verschil kunnen maken.

Impact in de klas en daarbuiten

De leerlingen kijken trots terug op hun werk. Hun zelfvertrouwen groeide, ook al was het niet altijd gemakkelijk. Hun trotse conclusie: “Als je de mensheid helpt en je eigen grenzen stelt of opkomt voor jezelf, kunnen we wel het verschil maken.”

Bij Djapo geloven we dat wereldburgerschapseducatie pas écht werkt als jongeren mee aan het stuur zitten. Dit project toont hoe talenten, betrokkenheid en doekracht in de arbeidsmarktfinaliteit volop tot hun recht komen.

Zin in een gelijkaardig traject op jouw school?

Neem gerust contact met ons op . We denken graag mee!

Gepubliceerd op 3 oktober 2025

Meer inspiratie en nieuws van Djapo

SDG Learning Lab: Belgische en Liberiaanse jongeren werken een jaar lang rond maatschappelijke uitdagingen

In de praktijk
1 oktober 2025

Dit schooljaar startte SDG Learning Lab: LEEF Global, Think Djapo! Een project waarin Belgische en Liberiaanse jongeren een jaar lang samen leren, denken en doen rond maatschappelijke uitdagingen en de SDG's.

Online vormingen schooljaar '25 - '26

Nieuws
5 september 2025

Nieuw schooljaar, nieuwe online vormingen. Onze collega's prikkelen je met tools, werkvormen en tips die je meteen kan inzetten in je klaspraktijk. Prik deze data alvast in je agenda en deel inspiratie met collega's.

Schrijf je in op onze nieuwsbrief

Blijf op de hoogte van nieuw lesmateriaal, vormingen en projecten en laat je inspireren door de verhalen van collega's. 

Inschrijven op de nieuwsbrief